Meta
Realitatea Vâlceană

SCM Rm. Vâlcea a câștigat detașat primul meci din grupele EHF European League

• SCM Rm. Vâlcea Vâlcea obține primele puncte în EHF European League, fiind una din pretendentele la calificarea în sferturile de finală!
Duminică, 16 ianuarie 2022, la Sala Sporturilor, SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat detașat împotriva celor de la Vaci, ocupanta locului 5 în campionatul din Ungaria.

Ca în vremurile bune, cu susținerea trup și suflet a suporterilor, echipa lui Bent Dahl a reușit să se desprindă de adversare din prima repriză și a condus la pauză cu 10 goluri, 21-11, la final meciul terminându-se 39-29!

Asma Elghaoui a fost cea mai bună marcatoare a SCM a acestei partide și a dat 11 goluri, urmată de Liscevic 5, Gonzalez 5, Levchenko 4, Nikolic 3, Florica 3, Glibko 3, Dache 3, Marin 1, Lupei 1.

În celălalt joc al grupei D, Viborg a câștigat în deplasare, 27-24 cu Chambray Touraine.
Etapa viitoare, pe 22 ianuarie, SCM Râmnicu Vâlcea va juca în deplasare, în Franța, cu Chambray Touraine.