Meta
Realitatea Vâlceană

SENZAȚIONAL !!! SCM Rm. Vâlcea a câștigat “la mustață” împotriva campioanei Rapid București!!

• CEL MAI FRUMOS ȘI PALPITANT MECI din CAMPIONAT!!!
• În clasament, SCM Rm. Vâlcea e pe locul 4, iar Rapid, pe 5. Lider e CSM București

Miercuri, 19 octombrie 2022, în Sala Sporturilor Traian, SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu un gol în ultimele secunde de joc, scor 37-36 în partida cu campioana țării, Rapid, din etapa a șaptea a Ligii Naționale de handbal feminin.

Trebuie să recunoaștem, echipa Rapid a avut o primă parte de meci foarte bună, a condus chiar și la cinci goluri, 14-9 (min. 22), însă SCM RM. Vâlcea a reușit să întoarcă scorul în favoarea sa șansa fiind de partea echipei de la poalele Capelei, iar prima repriză s-a terminat cu 18-16!!!

În repriza secundă, meciul a rămas foarte strâns, deşi echipa vâlceană a condus cu 20-17 (33), 29-26 (50), 31-28 (52), reuşind să se impună in extremis.

Sârboaica Jovana Kovacevic a marcat golul victoriei cu trei secunde înaintea fluierului de final!!

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat Elghaoui 9 goluri, De Jong 7, Kovacevic 6, Glibko 5, Fujita 3, Levcenko 2, Hansson 2, Lupei 2, Asanin 1.

Golurile echipei Rapid București fost înscrise de Grozav 7, Korsos 7, Buceschi 6, Fernandez Fraga 4, Ainhoa Hernandez 3, Orlane Kanor 3, Marta Lopez 2, Ostase 1, Badea 1, Lacrabere 1, Jennifer Gutierrez 1.