Meta
Realitatea Vâlceană

HCM şi CSM au făcut spectacol în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea

Următoarea acţiune comună a HCM şi CSM va fi în apropierea sărbătorilor de iarnă când componenţi şi componente ale celor două grupări vor vizita un azil de bătrâni şi o casă de copii din Râmnicu Vâlcea

Marti, 4 noiembrie a.c., începând cu ora 17.00, echipele de handbal, respectiv fotbal, HC Municipal şi CS Municipal, s-au întâlnit într-un meci demonstrativ disputat la sala polivalentă Traian. S-au jucat două reprize a câte 15 minute, prima de handbal, cea de-a doua de fotbal. Interesant este că tehnicienii Dumitru Muşi şi Alex Ciobanu au făcut schimb de locuri, primul antrenându-i pe vâlceni la handbal, cel de-al doilea pe fete la fotbal. Arbitrajul a fost asigurat de câte un reprezentant al ambelor tabere, Mori Torok Duca, respectiv Bogdan Medrea.

A ieşit un spectacol apreciat de toţi spectatorii prezenţi în tribună.

Fetele au început în forţă repriza de handbal, bazându-se pe contraatac dar cea mai frumoasă fază a fost reuşită de Andreas Calcan care  a reuşit cel mai frumos gol al meciului.

Spre finalul reprizei, “viperele” au fentat regulamentul, cu sprijinul şi complicitatea preşedintelui Bogdan Medrea şi s-au apărat cu toată echipa masată în poartă, reuşind să evite primirea unui gol în minutele de final. Chiar şi aşa, HCM a reuşit să se impună la 10 goluri diferenţă dar fotbalişti precum Christian Nkongue, Andreas Calcal, Bela Fejer, Ovidiu Popescu, Cosmin Neagu sau Marius Briceag au dovedit că pot încerca şi practicarea sportului cu mingea mică.

În repriza de fotbal handbalistele au contraatacat cu o altă tactică, au intrat aproape toate în teren şi au reuşit să se impună din nou, cu 8-6. Janina Luca a fost golgheteră şi la fotbal, reuşind să îşi menţină statutul dobândit în Liga Naţională de handbal feminin.

1 Comment for “HCM şi CSM au făcut spectacol în Sala Traian din Râmnicu Vâlcea”